01.12
Промо трака за патриотизам Друштво
У Русији, месец дана пре прославе Дана победе 9. маја, можете видети људе како трче кроз улице и везују наранџасте црне врпце различитим субјектима. Наранџасто-црна трака је стабилизовала Русију и постала симбол застрашивања Америке и Запада.
Троугао са црним и наранџастим пругама био је саставни дио Крста Светог Ђорђа, који је основао Катерина у 18. веку. Овим крстом се награђивали храбри ратници у првом светском рату. Након доласка комуниста од 1917. до 1945. није било награда са црним и наранџастим пругама. На крају Другог светског рата Стаљин је наредио употребу црно-наранџастих боја за медаље славе и за победу над Немачком. Међутим, ове боје се никада нису користиле одвојено од медаља.
Покушајмо да то схватимо, ко, када и зашто је измислио црно наранџасту траку.
У старим фотографијама може се приметити да на паради 1941. године, на почетку рата, на одећи чланова Владе, учесника параде и Стаљина нема црно наранџастих трака.
Током Другог светског рата, елементи црних наранџастих врпца користили су руске трупе које су се бориле против СССР-а са стране нацистичке Немачке.
На Побједничкој паради 1945. године, црно наранџе траке такође нико не користи.
Нема траке
Нема траке
20 година, после 1945. до 1964. године, параде и карневали на част Дана Победе још нису одржани. Градови су били испуњени инвалидима, а свака породица је жалила. Током свечаних демонстрација радника, и са Хрушчовом, нико не зна за пругасту врпцу.
Друга парада победе на Црвеном тргу са Брежњевим на Трибунеу Маузолеју. 20 година након рата, 1965. године, 9. маја, по први пут је постао празник нације. Стрипед трака још увек није примећена.
У јубилеј 30 година победе, 9. маја 1975. није било параде. Леонид Брежњев је поставио венце на гробницу непознатог војника. На костимима можете видети црвене комунистичке траке. Наранџасто црне траке нису.
У преосталим годинама, војне параде су одржане само на дан октобарске револуције, 07. новембра. А на дан победе - само полагање цвећа на гробове непознатог војника, успомене мртвих, употреба алкохола, певанје песме. За 40. годишњицу победе, 9. маја 1985. године, ветерани Другог светског рата учествовали су у паради. Михаил Горбачов је све ово погледао са трибине. Црно наранџасти траке још увек нису користиле.
На 50. годишњици победе, 9. маја 1995. године, историјска парада 1945. године пролази се на црвеном тргу. Борис Јелцин на трибини Маузолеја. Ниједна трака не види се на костима учесника и руководства земље.
Нема наранџасте врпце на гробницама војника и на споменицима о рату постављених 70-их и 80 година. Сликар у фотошопу накнадно стави траку на слику. Али на споменику их нема.
Сада знамо да до Путина, војне параде на дан победе 9. маја били одржани су само у неким годишнјицама, то је, једном сваких 10 година. Владимир Путин је 2000. године примио параду два дана након инаугурације. Путин је одлучио да сваке године проведе параде. Црно наранџасти траке још увек нису смислили.
Коначно!
По први пут, у пролеће 2005. године, 60. годишњица победе, "Црно наранџаста трака" појавила се на улицама руских градова. Промо акција је била развијена новинским агенцијом РИА Новости.
И започела дистрибуирати кроз студенте државних универзитета. У то време ништа није свесно у Русији ништа није знало о врпци, па је било потребно рекламирати и дистрибуирати идеју.
Произведени су милиони километара пропагандне траке. У новинама, часописима и на телевизије дају се огласе са адресама на којима можете добити стотине метара пругастих траке за везање.
Становништво Русије, далеко од историје и политике, без разумевања суштине пропагандног штанду, се изненадило је када приметило наранџасто црне траке на антенама и ручицама аутомобила, на боцама алкохола и на комерцијалним рекламама.
Омладини се свиделе траке. Може се видети везани траке на различитим местима.
Рат је стварно забавна ствар за нас.
Редовно на 9 Мај карнавале у свим градовима.
Дмитриј Медведев у паради у 2008. години са врпцом на одећи.
70. годишњице победе Русија слави са анексираним Кримом, руским трупама на истоку Украјине, случајно обориним Боеингом и поквареним односма са Европом и Сједињеним Државама. Путин без гостија из Еуропе и Америке.
Узгред, данас нема црно наранђастих трака код браће Белоруса у 2020.
Зашто не видимо црно наранђастих трака код Украјинаца и Грузина? У многим суседним земљама људи су брзо проценили снагу пругасте траке. Трака је успела да раздвоји своје од странаца. Током посебних операција у Украјини, наши војни и ангажовани проруски ратници су ставили врпцу на грудима како не би пуцали у своје.
Сада Украјинци и Грузијци ову врпцу доживљавају као извор опасности. Плашу се нас они.
Заклјучак је: Црно наранџаста трака нема никакве везе са војском Советског савеза у другом светском рату осим да нју користили су козаци и други колаборанти које ратовалји на страни Немачке.
Како је била измишлјена трака.
Психолози су узели у обзир све битне критеријуме. Наранџасто црна трака јако привлачи пажњу. Наранџаста боја се примењује током изградње путева, јер сигнализира опасност.
Црна боја - боја жалости и моћи. У природи се такве боје могу приметити на најопаснијим змијама
или отровним инсектима као што осе. Црно наранџасти траке показују, кажу, не дирају ме, опасан сам!
А чувена америчка Цолорадо буба која уништава кромпир користи траку да обмањују предаторе.
Зашто је била направлјена црна наранџаста трака?
Прво, животни стандард је пао у земљи. Више од 40 милиона Руса живи испод сиромаштва. Незапосленост је ушла у највиши ниво у последњих 30 година. Многе младе породице нису у могућности да купују уџбенике и торбу за своју децу, а млади стручнјаци немају нигде да добију посао. Пијанство и наркоманија се развија у земљи али млади генерације никоме нису потребне.
Екатерина Смирнова, Риа Новости новинар каже: "Било је потребно развити самопоуздање у друштву које чак и ако нема посла, ако не и довољно за живот, то није разлог да се одлази на протести против власти, јер ако би дошло до рата, то би било још горе! Са телевизијских екрана покушали смо да покажемо лкудима колико је лоше у другим земалјама ако лјуди излазе на протести. Нека све буде лоше, али само да не буде рата. Наши се деда борили за Стаљина. Путин је сада наше сунце, наш Стаљин данас! "
С почетком употребе, траке је успела да води људе из стварних проблема и напетости код вере у победе. Али нажалост није било нових победа после 1945. године и лета у свемир Гагарина у 1961. године. Наранђасто црна трака је вратила победу и дозволила је људима да не размишљају о будућности, већ живе у прошлости.
Промоција траке је успела да избрише из меморије и замени стари симбол победе: црвени комунистички транспарент са српом и чекићем и скренила пажнју народа од унутрашнјих проблјема на мржнју према Западу и Америке.
Комментарии:
Комментарии не найдены